Sasol Logo
Sasol Logo
bg

Welcome to Sasol TechnoX 2017

The 17th annual Sasol Techno X will be held at the Sasol Recreation Club, Nelson Mandela Drive in Secunda from 31 July – 4 August 2017.

bg

Our Commitment to ambient air technology

Sasol Remains committed to continuously limiting the impact of our South African operations on Ambient Air Quality in a practicable and sustainable manner.

bg

A World Leader in Synthetic Fuel Technologies

Our diverse businesses and integrated value chain are the cornerstone of our success.

bg

Advancing Sustainable Development

At Sasol we believe sustainability practices make good business sense

bg

Accelerating Gas-To-Liquids Growth

Fast tracking growth of our proprietary GTL technology is key to our strategic agenda.

2014 : Today’s minds, Tomorrow’s future

Sasol Techno X 2014

14th Sasol Science and Technology Exhibition

Today’s minds, Tomorrow’s future

Event summary

Competition winners 2014

Art competition – National Winners 2014

Grade

Name of Learner

School

7

Petrus Schabort
Delia Waideman

H.F. Verwoerd Primary School
H.F. Verwoerd Primary School

8

Stefanie John
Quinton Thokwa Nthebe

Word of Life Christian School
Tsatsi Primary School

9

Veronique Van Neel
Marcelina Juskiewicz

Vaalpark Articon
Vaalpark Articon

10

Monique De Wet
Amy Vogel
Berna Jannasch

Vaalpark Articon
Sasolburg High School
Sasolburg High School

11

Calvin Kotze
Michaela Raymakers
Thabang Dlamini

Afrikaans High School Sasolburg
Sasolburg High School
Nkgopoleng Secondary School

12

Christopher Snyman (2 entries)
Siphiwe Chongo
Guillaume de Swardt

Sasolburg High School
Sasolburg High School
Parys High School

Winners using waste recyclables as media

 

7

Tarien Lange
Chante Bergh

Deutsche Schule
North School

8

Blessing Kgaphola
Friedrich Jannasch

Vaalpark Articon
Afrikaans High School

9

Molaoa Mokete

Tsatsi Primary

10

Liezel Harmse
Denise Venter

Afrikaans High School
Afrikaans High School

11

Epiphany Viljoen

Afrikaans High School

12

Joane de Jager
Christopher Snyman

Afrikaans High School
Sasolburg High School

Fashion show – National

1st

Keedile Matebesi

Vaalpark Articon

2nd

Michelle Spiers

Parys High School

3rd 

Nokukhnya Mgavu

General Smuts High School

School Scientific Projects

Open to learners of Fezile Dabi Education District Free State and Sedibeng East and West Education District, Gauteng.

Overall projects winners

Grade 7-9

Group

Learner prize

Name of learner

School

School Prize

1st

R 1 000

Karleine van Wyk

Laerskool Vryheidsmonument

R 2 000

2nd

R 750

Ayron Colegate
David Sephton-Poultney

Hoërskool Drie Riviere

R 1 500

3rd

R 500

Robyn Potgieter
Caitlin Windsor

Hoërskool Drie Riviere

R 1 000

Grade 10-12

Group

Learner prize

Name of learner

School

School Prize

1st

R 1 000

Arno v/d Berg
Sjarko Denysschen

Parys High School

R 2 000

2nd

R 750

Timmy-Leigh Brand
Waliyya Raoof

General Smuts High School

R 1 500

3rd

R 500

Johan Hanekom

Afrikaans High School Sasolburg

R 1 000

Overall Winners

Group

Learner prize

Name of learner

School

School Prize

1st

R 1 000

Arno van der Berg
Sjarko Denysschen

Parys High School

R 2 000

2nd

R 750

Karleine van Wyk

Laerskool Vryheidsmonument

R 1 500

3rd

R 500

Timmy-Leigh Brand
Waliyya Raoof

General Smuts High School

R 1 000

Project Entries 2014

Grade 7 – Grade 9

 

 

Category

Name of learner

School

Agricultural and plant sciences

Runeel Dewnarian

Hoërskool Drie Riviere

Animal/ veterinary science

Katlego Koloane

Hoërskool Drie Riviere

Chemistry – microbiology

Karleine van Wyk

Laerskool Vryheidsmonument

Energy (alternative, renewable, sustainable)

Selloane Ramaele

Malakabeng

Engineering – mechanical, aeronautical and industrial

Ayron Colegate
David Sephton-Poultney

Hoërskool Drie Riviere

Mathematics and statistics

Nerine Jordaan

Parys High Scjpp;

Medical Science

Prudence Ngema

Hoërskool Drie Riviere

Physics,astronomy and space science

Bram Freedman

Hoërskool Drie Riviere

Grade 10 – Grade 12

Category

Name of learner

School

Agricultural and plant sciences

Nicole Hickman

Afrikaans High School Sasolburg

Animal / veterinary scienc

Arie Verster
Zander Greyling

Afrikaans High School Sasolburg

Chemistry, microbiology and biochemistry

Nthabiseng Makhoali
Palesa Digojane

General Smuts High School

Energy-alternative,renewal and sustainable

Waliyya Raoof

General Smuts High School

Engineering – electronics and electrical

Michiel van Niekerk
Lucinda Kramer

Sasolburg High School

Engineering – Chemical and metallurgical

Dawie Bekker

Afrikaans High School Sasolburg

Engineering – civil

Johan Hanekom

Afrikaans High School Sasolburg

Engineering – mechanical, aeronautical and industrial

Lebona Ntsane
Moletsane Nkopane

Mohlodi Sec School

Environmental sciences, geography and ecology

Arno v/d Berg
Sjarko Denysschen

Parys High

Health care (prevention, diet, medicine, health technology),sports and food sciences

Amore Kok
Deidre Du Toit

Kgabareng S.School

Medical Sciences

Basetsana Makume
Zandi Nhlapo

General Smuts

Physics, astronomy and space science

Adel Opperman

Afrikaans High School Sasolburg

Sasol Techno X 2014 Exhibitor Winners

Best Show and demonstration

  • 1st place – Sci-Bono Discovery Centre
  • 2nd place – Kalahari Scientist
  • 3rd place – The Skill Lab – Andries Vorster

Best Workshop

  • 1st place – University of Limpopo
  • 2nd place – Rand Water
  • 3rd place – MyLab (North West University)

Best Lecture

  • 1st place – South African Weather Services
  • 2nd place – SAASTA
  • 3rd place – Real Flight 2000

Best Exhibition Government and Organizations

  • 1st place – South African Police Services
  • 2nd place – South African National Biodiversity Institute
  • 3rd place – South African Weather Services

Best Exhibition Businesses

  • 1st place – Arcelor Mittal SA
  • 2nd place – Rand Water
  • 3rd place – Sci-Bona Discovery Centre

Best Exhibition University

  • 1st place – University of Pretoria
  • 2nd place – North West University Potchefstroom Campus
  • 3rd place – Wits University

Best Exhibition University of technology

  • 1st place – Vaal University of Technology
  • 2nd place – Central University of Technology
  • 3rd place – Tshwane University of Technology

Best Exhibition FET Collage

  • 1st place – Maluti FET Collage
  • 2nd place – Flavius Mareka FET Collage
  • 3rd place – Free State Department of Basic Education